Vyhledávání

Platební morálka firem po 8 letech klesá

Výsledky mezinárodního průzkumu skupiny EOS mezi firmami:

  • Každá pátá faktura v západní Evropě a každá čtvrtá ve východní Evropě je zaplacena pozdě, nebo není proplacena vůbec
  • Platební morálka firem se v uplynulých osmi letech stále zlepšovala, letos poprvé poklesla
  • Prodlužuje se nejen délka úhrady, ale i podíl zpožděných a nedobytných plateb
  • České firmy se kvůli nezaplaceným fakturám od dodavatelů krachu nebojí
  • Téměř polovina evropských společností využívá externí správce pohledávek

 

Zpoždění plateb je nejdelší za posledních 8 let

Úhrada faktur po termínu je v podnikatelském prostředí běžná, ale od roku 2015 se situace průběžně zlepšovala, a to jak v zemích západní, tak i východní Evropy včetně České republiky. Při posledním dotazování českých firem v roce 2019 bylo průměrné zpoždění úhrady faktur 21 dní, v letošním roce přiznaly firmy zpoždění 23 dní, což znamená obrat k horšímu poprvé po osmi letech. „Výše inflace, drahé energie či válečný konflikt na Ukrajině zvyšuje mezi podnikateli pocit nejistoty a obavy, které častěji řeší právě zadržováním plateb dodavatelům. Obávám se, že tento problém bude narůstat a může způsobit platební neschopnost některých menších firem. Následná řetězová reakce pak přispěje k dalšímu zhoršování naší ekonomiky,“ predikuje budoucí vývoj Vladimír Vachel, jednatel inkasní agentury EOS KSI.

Roste podíl nezaplacených a zpožděných plateb

Podle průzkumu skupiny EOS se v České republice za poslední tři roky zhoršila platební morálka o 3 procentní body. Zatímco v roce 2019 byl podíl pozdě zaplacených a nedobytných faktur 19 %, v letošním roce firmy přiznaly 22 % takových případů. „Pozitivní je, že ke svým závazkům české firmy i spotřebitelé přistupují stále ještě zodpovědně. V podílu zpožděných plateb jsme na tom sice o dost hůře než Němci se stabilními 14 procenty, ale stále jsme nad východoevropským průměrem. Zdaleka nejhorší situaci popisují firmy na Slovensku, kde je podíl plateb po splatnosti celých 28 procent,“ komentuje Vladimír Vachel.

České firmy se kvůli nezaplaceným fakturám krachu nebojí

Průzkum ukázal, že české firmy se krachu kvůli nezaplaceným fakturám od odběratelů bojí zdaleka nejméně. Obavy potvrzuje pouze každá šestá firma v Česku (15 %). Evropský průměr je přitom okolo 20 %. Co se západních států týče, tak tuto obavu mají nejvíce firmy ve Velké Británii (27 %) a Francii (26 %), ale i v sousedním Německu (21 %). Na východě od našich hranic se existenčních problémů bojí nejvíce firmy v Chorvatsku (29 %) a Řecku (24 %). Slovenské firmy jsou na tom podobně jako ty české a strach z krachu kvůli platbám po termínu přiznává 17 % z nich.

Když dojde na důvody pro neplacení faktur včas, čeští podnikatelé uvádějí nejčastěji jako možnou příčinu druhotnou platební neschopnost a plné využití dodavatelských úvěrů. Faktury tedy neplatí především proto, že jim dluží jejich odběratelé. Problém to představuje pro 53 % českých podniků. Na třetí místo se dostala momentální platební neschopnost (37 %), která v důvodech letos poprvé překonala i důvody způsobené nedostatečnými interními kapacitami (33 %). Platební neschopnost odběratelů zmiňovaly jako vážný problém firmy v Rumunsku (53 %), v Maďarsku (51 %) a ve Francii (50 %).

Budoucí výhled: Optimismus vystřídala skepse

Při dotazování na očekávaný vývoj platební morálky v roce 2019 vyjádřily firmy napříč Evropou optimismus. V letošním roce se vidění budoucnosti obrátilo doslova naruby jak ve východoevropských firmách, tak i z pohledu těch západoevropských. České firmy očekávají vývoj platební morálky v následujících dvou letech dokonce nadprůměrně negativně.

Téměř polovina evropských společností využívá externí správce pohledávek

Aby se firmy mohly soustředit na své podnikání, často některé ze svých aktivit outsourcují na externí dodavatele a to včetně služeb v oblasti správy pohledávek. Potvrzuje to téměř polovina firem v Evropě (46 %).  V zemích východní Evropy přitom počet těchto firem narostl ze 41 procent na celých 50 procent, takže se v outsourcingu dostaly dokonce před západní Evropu (42 %).  V Česku tuto službu využívá 41 % společností.

O průzkumu:  

Skupina EOS realizovala průzkum platební morálky ve spolupráci s Kantar TNS na jaře roku 2022. Dotázala se v segmentu B2B a B2C ve 3 200 firmách ze 17 evropských zemí (Německa, Velké Británie, Francie, Belgie, Švýcarska, Polska, Španělska, Dánska, Rumunska, Řecka, Bulharska, Chorvatska, Slovinska, Maďarska, České republiky a Slovenska). V každé zemi včetně České republiky bylo dotazováno 200 firem na různé aspekty spojené s platebními transakcemi a na obecné ekonomické trendy.  

Vytisknout