EOS a Global Compact: společenská odpovědnost pro pokročilé.
Společenská angažovanost není pro EOS novinkou. Přihlášením se k iniciativě OSN Global Compact však toto téma ve skupině dostává specifický strategický směr. Jak lze cíle iniciativy vnést do naší obchodní činnosti, si přečtete v rozhovoru se dvěma odbornicemi na compliance.
- Skupina EOS se v roce 2021 připojila k iniciativě Global Compact, globální iniciativě pro udržitelnost pod záštitou OSN.
- Tento krok výrazně zrychlil začleňování společenské odpovědnosti do firemní kultury EOS.
- EOS nyní analyzuje své možnost a potenciál, jak přispět k cílům této iniciativy, aby mohl v další fázi formulovat své vlastní cíle a zahrnul je do strategii společenské odpovědnosti.
Přístupem k iniciativě OSN Global Impact v roce 2021 EOS potvrdil své úsilí měnit svět k lepšímu alespoň ve své oblasti působnosti. K iniciativě OSN se již přihlásilo přes 16 000 společností z více než 160 zemí, které se zavázaly, že budou přispívat ke zlepšování stavu světa ve třech oblastech: životní prostředí, společenské otázky a kvalita řízení společnosti (Environment, Social a Governance nebo-li ESG).
Způsob, jakým členové uvádějí tyto cíle do praxe, se může zásadně lišit. Pouhé přistoupení k iniciativě je to nejmenší. Na samém začátku musí každý nový člen odvodit z principů iniciativy své vlastní cíle a formovat je v závaznou strategii společenské odpovědnosti (Corporate Responsibility, CR). EOS nyní tímto procesem prochází a analyzuje, kde a jak by mohla působit. O tom i o dalším postupu nám v rozhovoru prozradily více Alisha Kumar a Sibylle Weingart z oddělení compliance.
Jak již EOS z hlediska CR funguje?
Alisha: To, že se EOS cítí odpovědný za své zaměstnance, bylo patrné zejména během kovidové pandemie. Všichni jsme závratnou rychlostí museli začít pracovat z domova. Abychom chránili zdraví zaměstnanců, přijímali jsme často přísnější nařízení než bylo ze zákona nutné. Také rovnováha mezi prací a rodinou měla velkou prioritu, například díky flexibilní pracovní době. Naši specialisté si navíc mohou pracovní dobu dočasně zkrátit, pokud to jejich osobní situace vyžaduje. EOS tak všem, kteří o to stojí, umožňuje, aby se práce přizpůsobila jejich aktuální situaci, nikoli naopak.
Členství v iniciativě OSN Global Compact vytváří podmínky pro to, abychom z hodnot, které již tak vyznáváme, nyní odvodili přesvědčivější strategii společenské odpovědnosti.
Jaké nové impulsy očekáváte od členství v iniciativě Global Compact?
Aby se všem těmto snahám dostalo strategického směru, vytvořil EOS nedávno Výbor pro rozmanitost a inkluzi, na jehož činnosti se podílí také vedení společnosti. Dnes je totiž nad slunce jasné, že rozmanitá, inkluzivní firemní kultura s sebou nese řadu výhod – vyšší produktivitu zaměstnanců, klesající fluktuaci či rozhodující konkurenční výhodu při lákání nových talentů.
Cíle udržitelného rozvoje: 17 cílů pro udržitelný svět
- Cíl č. 1: Vymýtit chudobu ve všech jejích formách všude na světě.
- Cíl č. 2: Vymýtit hlad, dosáhnout potravinové bezpečnosti a zlepšení výživy, prosazovat udržitelné zemědělství.
- Cíl č. 3: Zajistit zdravý život a zvyšovat jeho kvalitu pro všechny v jakémkoli věku.
- Cíl č. 4: Zajistit rovný přístup k inkluzivnímu a kvalitnímu vzdělání a podporovat celoživotní vzdělávání pro všechny.
- Cíl č. 5: Dosáhnout genderové rovnosti a posílit postavení všech žen a dívek.
- Cíl č. 6: Zajistit všem dostupnost vody a sanitačních zařízení a udržitelné hospodaření s nimi.
- Cíl č. 7: Zajistit všem přístup k cenově dostupným, spolehlivým, udržitelným a moderním zdrojům energie.
- Cíl č. 8: Podporovat trvalý, inkluzivní a udržitelný hospodářský růst, plnou a produktivní zaměstnanost a důstojnou práci pro všechny.
- Cíl č. 9: Vybudovat odolnou infrastrukturu, podporovat inkluzivní a udržitelnou industrializaci a inovace.
- Cíl č. 10: Snížit nerovnost uvnitř zemí i mezi nimi.
- Cíl č. 11: Vytvořit inkluzivní, bezpečná, odolná a udržitelná města a obce.
- Cíl č. 12: Zajistit udržitelnou spotřebu a výrobu.
- Cíl č. 13: Přijmout bezodkladná opatření na boj se změnou klimatu a zvládání jejích dopadů.
- Cíl č. 14: Chránit a udržitelně využívat oceány, moře a mořské zdroje pro zajištění udržitelného rozvoje.
- Cíl č. 15: Chránit, obnovovat a podporovat udržitelné využívání suchozemských ekosystémů, udržitelně hospodařit s lesy, potírat rozšiřování pouští, zastavit a následně zvrátit degradaci půdy a zastavit úbytek biodiverzity.
- Cíl č. 16: Podporovat mírové a inkluzivní společnosti pro udržitelný rozvoj, zajistit všem přístup ke spravedlnosti a vytvořit efektivní, odpovědné a inkluzivní instituce na všech úrovních.
- Cíl č. 17: Oživit globální partnerství pro udržitelný rozvoj a posílit prostředky pro jeho uplatňování.
V otázkách rozmanitosti a zapojení zaměstnanců do rozhodování má EOS výborně nakročeno. Jak to vypadá s dalšími cíli Global Compact?
Musíme si položit otázku, jak můžeme pracovat ekologicky udržitelnějším způsobem, zejména pokud jde o spotřebu elektřiny, používání technologií, spotřebu energie serverů nebo nutnost služebních cest.
Co z analýzy vyplynulo?
Alisha: Ačkoli jako poskytovatel finančních služeb založený na technologiích nezanechávají obchodní aktivity EOS příliš velkou ekologickou stopu, věříme, že by měl každý přispět svým dílem, bez ohledu na to, jak velkým. Proto je součástí naší agendy také SDG 13 – ochrana klimatu – který také hraje významnou roli v obecném kontextu Skupiny Otto. EOS spolupracuje se svou mateřskou společností Otto Group na tom, aby byl do roku 2030 uhlíkově neutrální. Musíme si proto položit otázku, jak můžeme pracovat ekologicky udržitelnějším způsobem. zejména s ohledem na spotřebu elektřiny, využití technologií, spotřebu energie serverů nebo nutnost služebních cest.
Co bude dále?
Dalším krokem je odvozování vlastních cílů z deklarovaných cílů OSN a odpovídajícím způsobem s nimi sladit naše stávající iniciativy společenské odpovědnosti. Externě by to například znamenalo zodpovědnější interakci se spotřebiteli a zacházení s jejich údaji. Interně bychom se pak měli zabývat otázkami, jako je nediskriminační pracoviště, spravedlivé odměňování nebo rovnováha mezi pracovním a soukromým životem.
Alisha: Když došlo na identifikaci našich priorit, měli jsme podporu od poradenské firmy :response, která pomáhala také Skupině Otto v tomto procesu a ví, na co si dát pozor. Dale chceme ve spolupráci s mnoha odděleními společnosti formulovat konkrétní cíle, na základě kterých vytvoříme komplexní harmonogram s odpovídajícími opatřeními pro příštích několik let. Jen tak se cíle, které si stanovíme, stanou závaznými a jen tak budeme moci v konečném důsledku měřit i úspěšnost naší strategie CR.
Co znamená výraz „společenská odpovědnost“ pro vás osobně?
Sibylle: Pro mě je společenská odpovědnost mnohem víc než jen myšlení řízené ESG v rámci firemní strategie. Jako lidské bytosti i jako společnost se musíme podívat na důsledky, které bude mít naše jednání i pro budoucí generace. To znamená zabývat se těmito problémy poctivě a transparentně a identifikovat negativní dopady, které můžeme mít na společnost. Myslím si, že v tomto ohledu EOS dělá důležitý krok vpřed s vlastní rozšířenou strategií CR a komplexním harmonogramem konkrétních kroků na léta dopředu.
Sdělte nám své podněty k iniciativě OSN Global Compact!
Sabrina Ebeling
Corporate Communications & Marketing
Telefon: +49 40 2850-1480